Aby dokładnie wyjaśnić funkcjonowanie prawa do zasiłku od pierwszego dnia choroby spowodowanej wypadkiem przy pracy, najlepiej jest odnieść się do konkretnego przykładu. Załóżmy zatem, że dany pracownik zatrudniony od 1 kwietnia 2014 roku, już po dwóch dniach miał wypadek podczas wykonywania obowiązków na swoim stanowisku pracy. Czy w takiej sytuacji przysługuje mu prawo do wynagrodzenia chorobowego, a później do zasiłku, jeżeli nie posiada on ciągłości w ramach ubezpieczenia chorobowego?
W takim przypadku pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego za okres niezdolności do pracy spowodowany tym wypadkiem. Jak mówi art. 8 ust. 1 i 2 ustawy wypadkowej – zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego równy 100% podstawy jego wymiaru przysługuje pracownikowi od pierwszego dnia choroby.
Ustalanie prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie wymaga posiadania okresu ubezpieczenia. W tym przypadku niezwykle ważny jest fakt, że niezdolność do pracy powstała w momencie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, iż przyczyną okazał się wypadek podczas pracy.
Odwołując się zatem do przykładu zamieszczonego na początku artykułu – pracownikowi temu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego już od momentu pierwszego dnia niezdolności do pracy, która wynikła z wypadku przy pracy. Nie jest ważne, że niezdolność ta powstała już po upływie dwóch dni od rozpoczęcia danej pracy.
Warto ponadto wspomnieć, że zasiłek chorobowy pochodzący z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje także w momencie, kiedy niezdolność do pracy wniknęła z późniejszych następstw, które zaistniały w stanie zdrowia, a które były wynikiem stwierdzonego wcześniej wypadku przy pracy. Co istotne – jest to możliwe nawet po upływie kilku lat od wypadku. Sytuacja taka musi być jednak dobrze udokumentowana – wymagane jest zatem odrębne zaświadczenie lekarskie.