W jaki sposób beczki dębowe poprawiają smak wina?

W jaki sposób beczki dębowe poprawiają smak wina?

Pierwsza całkowicie zamknięta drewniana beczka powstała w latach 800-900 p.n.e., czyli w epoce żelaza. Z upływem czasu beczki dębowe znalazły szerokie zastosowanie. Służyły do przechowywania piwa, wina, oliwy z oliwek, mleka i wody. Wraz z rozwojem transportu i rozwojem handlu, kupcy odkryli, że te uszczelnione drewniane pojemniki są znacznie trwalsze, niż kruche gliniane naczynia. Inną nieoczekiwaną korzyścią z przechowywania pewnych produktów w beczkach była wyraźna poprawa, którą zauważono w wielu napojach, które były w nich przechowywane.

Gdyby beczki z białego dębu nie były używane do przechowywania wina przez pierwsze lata ich tworzenia, nikt nie odkryłby, że wino po jakimś czasie zmienia smak na zdecydowanie lepszy i przyjemniejszy.

Okazuje się drewno dębowe jest materiałem reaktywnym. Mówiąc najprościej, oznacza to, że w wyniku kontaktu drewna z substancjami, które są w nim przechowywane zachodzą reakcje chemiczne. Niereaktywne pojemniki, takie jak aluminium, nie oddziałują z magazynowanym materiałem, więc nie zmieniają jego chemii ani smaku. Drewno oddziałuje z winem i powoduje powstawanie bogatej, złożonej tekstury i smaku tego napoju. Jak się okazuje, dąb jest tym gatunkiem drewna, które ma najkorzystniejszy wpływ na przechowywanie alkoholu. Pierwszą zmianą, jaka zachodzi w beczkach z białego dębu, jest kontrolowana ilość utleniania podczas przechowywania czerwonego wina. Stopniowy proces utleniania zmniejsza cierpkość i poprawia stabilność i kolor. Rozwija także bukiet owocowy napoju.

Dlatego beczki dębowe są tak popularne wśród winiarzy i znajdują się w asortymencie niemal każdego sklepu winiarskiego. Kupimy je np. na stronie internetowej https://alembik.eu/213-beczki-debowe-na-wino. Jeśli chcemy rozpocząć domową produkcję wina, zakup odpowiedniej beczki to konieczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *