Jakie oświetlenie ogrodowe wybrać, by stworzyć przytulną atmosferę?

Jakie oświetlenie ogrodowe wybrać, by stworzyć przytulną atmosferę?

Ogród ma być przytulnym i urokliwym miejscem, w którym spędza się przyjemnie czas nie tylko w ciągu dnia, ale i wieczorami. Należy zatem pomyśleć o oświetleniu, które jest integralną częścią aranżacji ogrodu. Jak oświetlić ogród? Jakie rodzaje lamp są najpopularniejsze?

Lampy ogrodowe – co warto wiedzieć przed kupnem?

Oświetlenie ogrodowe odgrywa bardzo istotną rolę nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale też z powodu walorów estetycznych. Jeśli jest taka możliwość, to warto zaplanować rozłożenie, ilość i rodzaj zasilania już na etapie planowania aranżacji ogrodu. Duży wybór lamp i rozwiązań pozwala też bez problemu zrobić profesjonalną instalację, gdy ogród jest już całkowicie zaaranżowany. Montując oświetlenie do ogrodu, warto instalacje układać w rurkach PCV, dzięki temu będą one zabezpieczone, ale też i dużo szybciej będzie można je wymienić w razie potrzeby. Istotną kwestią jest rozmieszczenie lamp w strategicznych miejscach, a oprócz ogrodu należy też pomyśleć o tarasie, podjeździe, garażu, ścieżkach czy oczku wodnym. Wybierając oświetlenie do ogrodu, powinno zwrócić się szczególną uwagę na parametr IP, który informuje, czy dana lampa jest odporna na zabrudzenia, kurz, a także opady deszczu czy śniegu. Parametr ten nie powinien być niższy niż IP 44, a w przypadku oczek wodnych IP 67. 

Oświetlenie do ogrodu – jakie rodzaje lamp są najpopularniejsze?

W ofercie jest bardzo wiele różnych opraw oświetleniowych i można je dopasować do stylistyki ogrodu czy własnych upodobań. Na dużych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się lampy ogrodowe, których wysokość może wynosić nawet powyżej 2 metrów. Ciekawą alternatywą są kule ogrodowe, które umieszcza się praktycznie na podłożu. Tworzą one nastrojowy klimat, który sprzyja relaksowi. Kolejną opcją jest oświetlenie ogrodowe do zabudowy, które można umieścić w chodniku, na podjeździe, schodach czy przy oczku wodnym. Ciekawą atmosferę można uzyskać, montując kinkiety lub oprawy elewacyjne, a wybór takich opraw jest naprawdę spory. Ogólnie oświetlenie do ogrodu można podzielić na wiszące i stojące, a każde z nich będzie pasować do aranżacji mniejszych i większych przestrzeni. 

Nowoczesne oświetlenie ogrodowe inspiracje do małych i dużych ogrodów

Oświetlenie ogrodu inspiracje można czerpać z Internetu, ale też i z własnej głowy. Wystarczy pomyśleć o miejscach strategicznych, a także tych, w których spędza się najwięcej czasu. Lampy powinny znaleźć się w strefie wypoczynkowej, ale też przy furtce, wejściu do domu, przy garażu i wzdłuż alejek. Oświetlenie ogrodowe projekty powinny być nie tylko dopasowane do najnowszych trendów, ale przede wszystkim do potrzeb indywidualnych. Dla tych, którzy szukają ekologicznych rozwiązań, najlepszym wyborem są lampy solarne. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się lampy wykonane z metalu, drewna lub wysokiej klasy tworzywa w jasnych odcieniach. Można też zdecydować się na latarnie w stylu retro lub na ażurowe lampiony, które będą znakomicie prezentować się w altanie. Oświetlenie ogrodowe nie tylko ułatwi bezproblemowe poruszanie się po terenie po zmroku, ale też podkreśli walory, stworzy romantyczny nastrój i pozwoli odpoczywać w urokliwych okolicznościach przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *