Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Zdarza się, że bolą was zęby po zetknięciu z zimnym lub ciepłym napojem? Pojawia się wówczas ostry, przeszywający ból a przy szczotkowaniu lub traktowaniu zębów zimnym powietrzem czujecie dyskomfort? Objawy te wskazują na nadwrażliwość zębów, a więc nadmierną reakcję zębów na pewne, naturalne dla większości z nas, bodźce. Otóż nadwrażliwości zębów nie można lekceważyć, ponieważ stan ten może się pogarszać i doprowadzić do konieczności rezygnacji z pewnych potraw oraz ciągłego odczuwania bólu.

Okazuje się, że obecnie z problemem nadwrażliwości zębów zmaga się coraz więcej z nas. Wydawać by się mogło, że ta przypadłość nie ma większego znaczenia dla estetyki zębów, jednak nic bardziej mylnego! Otóż cieńsze, popękane i zniszczone szkliwo to nie tylko nieprzyjemne uczucie podczas picia i jedzenia ciepłych i zimnych potraw, ale również zmiany wpływające na wygląd uśmiechu.

Przyczyny nadwrażliwości

Przyczyn tego stanu jest wiele. Do najczęstszych należą – dieta polegająca na spożywaniu dużej ilości kwaśnych pokarmów, nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów powodujący odsłanianie się szyjek zębowych, zbyt agresywne szczotkowanie twardą szczoteczką, nocne zgrzytanie zębami prowadzące do starcia powierzchni zębów i odsłonięcia zębiny. Nieprawidłowe nawyki higieniczne również mogą powodować podrażnienie dziąseł i doprowadzić do ich cofania i odsłonięcia szyjek zębów. Bardzo często jest to też wynik przeciążeń zgryzowych związanych z wadą zgryzu, czyli z nadmiernym obciążeniem zębów. Otóż popękane czy starte szkliwo bywa przyczyną tej uprzykrzającej życie dolegliwości najczęściej u osób dorosłych i dotyczy zębów stałych. Warto pamiętać, że kiedy małe dziecko skarży się na ból podczas jedzenia lub picia, prawdopodobnie nie mamy do czynienia z nadwrażliwością tylko innym problemem.

Leczenie

W celu pozbycia się nadwrażliwości warto raz do roku przeprowadzić zabieg uszczelniania kanalików zębowych, który oferuje gabinet Dr. Baron. Na stronie https://drbaron.pl/ poznamy różne metody leczenia tej dolegliwości. Jeśli np. szkliwo zniszczone jest w mniejszym stopniu, warto przeprowadzić zabieg fluorowania, co znacznie zmniejszy dolegliwości bólowe. Możemy zdecydować się też na inny preparat zamykający kanaliki zębowe, który później naświetla się specjalną lampą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *