Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaki typ spółki wybrać do prowadzenia działalności gospodarczej, na pewno trzeba sobie uświadomić czym różni się spółka jawna od innych spółek. Na początku trzeba zaznaczyć, że spółka jawna oraz spółka komandytowa są spółkami osobowymi, silnie ze sobą powiązanymi. Spółka jawna jest niejako punktem wyjściowym dla spółki komandytowej.
Spółka komandytowa – różna odpowiedzialność wspólników za długi spółki
Spółka komandytowa różnicuje odpowiedzialność za długi wspólników- to trzeba zaznaczyć po pierwsze. W spółce komandytowej występują dwie grupy wspólników: komplementariusze i komandytariusze. Ci pierwsi ponoszą nieograniczoną osobistą odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Natomiast komandytariusze to wspólnicy, którzy ponoszą bardzo ograniczoną odpowiedzialność za długi spółki.
Inne prawa i obowiązki
Komandytariusze nie są zobowiązani do prowadzenia spraw spółki, tj. do podejmowania bieżących decyzji dotyczących funkcjonowania spółki, a także nie posiadają oni prawa do reprezentowania spółki na zewnątrz. Komandytariusz może działać jedynie w imieniu spółki jako pełnomocnik. Całkowicie odmienną mamy sytuację jeśli chodzi o spółkę jawną. W tej spółce każdy wspólnik jest uprzywilejowany i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.
Rozwiej wątpliwości u adwokata
Różnice pomiędzy spółką jawną a spółką komandytową to przede wszystkim zróżnicowana rola wspólników w spółce komandytowej. Komandytariusze mają ograniczone prawa i obowiązki, natomiast w spółce jawnej prawa i obowiązki wszystkich wspólników są równe. To nie wszystkie różnice pomiędzy spółką jawną a spółką komandytową- jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jaki typ spółki wybrać skontaktuj się z adwokatem.