Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Zdarza się, że bolą was zęby po zetknięciu z zimnym lub ciepłym napojem? Pojawia się wówczas ostry, przeszywający ból a przy szczotkowaniu lub traktowaniu zębów zimnym powietrzem czujecie dyskomfort? Objawy te wskazują na nadwrażliwość zębów, a więc nadmierną reakcję zębów na pewne, naturalne dla większości z nas, bodźce. Otóż nadwrażliwości zębów nie można lekceważyć, ponieważ stan ten może się pogarszać i doprowadzić do konieczności rezygnacji z pewnych potraw oraz ciągłego odczuwania bólu.

Okazuje się, że obecnie z problemem nadwrażliwości zębów zmaga się coraz więcej z nas. Wydawać by się mogło, że ta przypadłość nie ma większego znaczenia dla estetyki zębów, jednak nic bardziej mylnego! Otóż cieńsze, popękane i zniszczone szkliwo to nie tylko nieprzyjemne uczucie podczas picia i jedzenia ciepłych i zimnych potraw, ale również zmiany wpływające na wygląd uśmiechu.

Przyczyny nadwrażliwości
Przyczyn tego stanu jest wiele. Do najczęstszych należą – dieta polegająca na spożywaniu dużej ilości kwaśnych pokarmów, nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów powodujący odsłanianie się szyjek zębowych, zbyt agresywne szczotkowanie twardą szczoteczką, nocne zgrzytanie zębami prowadzące do starcia powierzchni zębów i odsłonięcia zębiny. Nieprawidłowe nawyki higieniczne również mogą powodować podrażnienie dziąseł i doprowadzić do ich cofania i odsłonięcia szyjek zębów. Bardzo często jest to też wynik przeciążeń zgryzowych związanych z wadą zgryzu, czyli z nadmiernym obciążeniem zębów. Otóż popękane czy starte szkliwo bywa przyczyną tej uprzykrzającej życie dolegliwości najczęściej u osób dorosłych i dotyczy zębów stałych. Warto pamiętać, że kiedy małe dziecko skarży się na ból podczas jedzenia lub picia, prawdopodobnie nie mamy do czynienia z nadwrażliwością tylko innym problemem.

Leczenie
W celu pozbycia się nadwrażliwości warto raz do roku przeprowadzić zabieg uszczelniania kanalików zębowych, który oferuje gabinet Dr. Baron. Na stronie https://drbaron.pl/ poznamy różne metody leczenia tej dolegliwości. Jeśli np. szkliwo zniszczone jest w mniejszym stopniu, warto przeprowadzić zabieg fluorowania, co znacznie zmniejszy dolegliwości bólowe. Możemy zdecydować się też na inny preparat zamykający kanaliki zębowe, który później naświetla się specjalną lampą.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *