Sportowa fizjoterapia dla biegaczy

Wiemy, że bieganie daje zarówno ból, jak i radość. Poprawia kondycję i pozwala zachować prawidłową wagę, oczyszcza umysł, działa dobrze na całe ciało. Należy jednak też zdać sobie sprawę, że częste kontuzje mogą nas spowolnić, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Dlaczego biegacze mają często kontuzję?
To, że zostaliśmy stworzeni do biegania, nie oznacza od razu, że jesteśmy świetnymi biegaczami. W ciągu roku aż 25% biegaczy będzie miało jakąś kontuzję. Dlatego należy pamiętać wtedy o zmianie obciążenia. Jeśli stopniowo zwiększamy odległość, mięśnie, ścięgna i komórki kostne mogą lepiej reagować na większe obciążenie. Wzrasta ich siła i wytrzymałość.
Pomoc fizjoterapeuty
fizjoterapeuta dziecięcy w Skawinie potrafi się przyjrzeć wielu obszarom i ustalić, co mogło doprowadzić do kontuzji. Przede wszystkim zwróci uwagę na naszą bieżącą biomechanikę. Za pomocą analizy video może zwolnić i spojrzeć na różne elementy naszej techniki biegania.
Doradzi też jakie buty byłyby dla nas odpowiednie. Zwróci uwagę na obciążenie treningowe, czy jest dobre, a może jest go za dużo lub zbyt mało. Stwierdzi, czy występuje właściwe rozciągnięcie mięśni, długość mięśni i jaka jest ogólna elastyczność. Zweryfikuje ponadto siłę mięśni: kontrola kręgosłupa, bioder, kolan i nóg.
Gdy nasz fizjoterapeuta zweryfikuje czynniki, które doprowadziły nas do kontuzji, będzie z nami pracował, abyśmy jak najszybciej wrócili do biegania. Kontuzja podczas biegania może wymagać krótkiego okresu odpoczynku, aby umożliwić pełne wyleczenie. W tym czasie cross-training może być dobrym rozwiązaniem dla utrzymania sprawności. Fizjoterapeuta, który jest specjalistą w leczeniu kontuzji biegaczy, na pewno świetnie nam doradzi.
Jak uniknąć urazów?
Najlepszym sposobem na uniknięcie kontuzji jest przestrzeganie kilku prostych wskazówek. Wykonujmy indywidualnie dostosowaną rozgrzewkę i schładzanie. Nośmy odpowiednie obuwie. Zaplanujmy właściwie trening, aby uniknąć przetrenowania. Zwiększmy treningi nie więcej niż 10% na tydzień.
Jeśli jednak pojawił się ból, to mamy do czynienia z kontuzją. Jeżeli nie wiemy, jak sobie z nią poradzić, skonsultujmy się z fizjoterapeutą i na pewno uzyskamy profesjonalną pomoc.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *